Skip to content

21 Chelsea Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 1999

Property Information

Block671
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,300
18%
Improvement Value:$326,400
82%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,460-0.9%
2024$12,567+25.9%
2023$9,979+1.3%
2022$9,851+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930