Skip to content

604 William St.

East Orange, NJ 07017

Vacant Land

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block674
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-2

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,654-0.9%
2024$10,746-51.1%
2023$21,970+1.3%
2022$21,689+255.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 20190, Page 93587

Property Sale

Sale
$45,250
DeedBook 5620, Page 235