Skip to content

23 Essex Street Lot

East Orange, NJ 07017

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2023

Property Information

Block674
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-2

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$72,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,271-0.8%
2024$2,290-6.5%
2023$2,449+1.3%
2022$2,418+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4881, Page 833