Skip to content

16 Baldwin St.

East Orange, NJ 07017

Built 1880

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block686
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,300
21%
Improvement Value:$274,800
79%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902-0.9%
2024$10,996+44.6%
2023$7,602+1.3%
2022$7,505+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 6103, Page 502

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5665, Page 443

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5436, Page 903

Property Sale

Sale
$3,250
DeedBook 4848, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1880