Skip to content

11 No. Harrison St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block686
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-2

Building Details

Building Class10
Description3S-S/A-3/6
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
14%
Improvement Value:$704,500
86%
Total Assessment$815,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,599-0.9%
2024$25,819-7.4%
2023$27,893+1.3%
2022$27,536+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 12530, Page 7746

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 12363, Page 1172

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6046, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1930