Skip to content

594-600 Dr. Mlk Jr., Blvd

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block686
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-2

Building Details

Building Class---
Description4S-S/A-4/14
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
5%
Improvement Value:$2,006,900
95%
Total Assessment$2,112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,354-0.9%
2024$66,924+10.3%
2023$60,702+1.3%
2022$59,924+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

DeedBook 12566, Page 3119

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 6020, Page 865

Property Sale

Sale
$451,000
DeedBook 5979, Page 705

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5728, Page 832