Skip to content

165 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1905

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block71
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
14%
Improvement Value:$387,700
86%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,160-0.8%
2024$14,281+46.6%
2023$9,741+1.3%
2022$9,616+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,915DeedBook 20190, Page 39041

Property Sale

Sale
$41,700

From:

To:

Sq Ft2,667DeedBook 20160, Page 62929Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6208, Page 101

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5090, Page 216

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4951, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1905