Skip to content

99 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block720
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
24%
Improvement Value:$250,200
76%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400-0.9%
2024$10,489-0.1%
2023$10,500-8.5%
2022$11,482+56.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,977DeedBook 20200, Page 11817

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,977DeedBook 20190, Page 65364Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5367, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1925