Skip to content

75 Bedford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$273,900
Last Sale Date
Nov 15, 2005

Property Information

Block774
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,100
28%
Improvement Value:$195,000
72%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,547-0.8%
2024$8,620-0.3%
2023$8,650+1.3%
2022$8,539+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$273,900

To:

Sq Ft1,960DeedBook 6272, Page 5

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 6079, Page 352

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5938, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1930