Skip to content

192 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block72
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
19%
Improvement Value:$268,800
81%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441-0.8%
2024$10,530+6.1%
2023$9,924+1.3%
2022$9,797+1.3%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,879DeedBook 20190, Page 94820

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12219, Page 1308

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12142, Page 8142

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6347, Page 141

Property Sale

Sale
$197,541
DeedBook 6018, Page 198

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 5709, Page 408

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5224, Page 403

Property Sale

Sale
$80,999
DeedBook 4979, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1930