Skip to content

51 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block55
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,851
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
16%
Improvement Value:$333,000
84%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,498-0.9%
2024$12,605+147.0%
2023$5,103+1.3%
2022$5,038+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,976DeedBook 20190, Page 29310

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft2,851DeedBook 12463, Page 7319Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12109, Page 4842

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12106, Page 2006

Property Built

Built

Year Built: 1925