Skip to content

34 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block732
Lot31.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
25%
Improvement Value:$252,300
75%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516-0.9%
2024$10,606+18.1%
2023$8,982+1.3%
2022$8,867+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5391, Page 866

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4964, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1925