Skip to content

44 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2015

Property Information

Block732
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
32%
Improvement Value:$179,300
68%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270-0.9%
2024$8,341+17.2%
2023$7,120+1.3%
2022$7,029+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,700
DeedBook 12249, Page 1293

Property Sale

Sale
$37,618
DeedBook 5959, Page 942

Property Sale

Sale
$69,100
DeedBook 5727, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1925