Skip to content

50 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2008

Property Information

Block732
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
30%
Improvement Value:$190,400
70%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,578-0.9%
2024$8,652+26.7%
2023$6,827+1.3%
2022$6,739+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4848, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1925