Skip to content

70 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block732
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,875
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,300
21%
Improvement Value:$321,400
79%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,712-0.8%
2024$12,821+18.2%
2023$10,849+1.3%
2022$10,710+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft2,875DeedBook 12334, Page 250

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12271, Page 4486

Property Sale

Sale
$349,800
DeedBook 12059, Page 2303

Property Built

Built

Year Built: 1920