Skip to content

307 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 3, 2008

Property Information

Block736
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
26%
Improvement Value:$225,000
74%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539-0.9%
2024$9,621+18.6%
2023$8,112+1.3%
2022$8,008+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 12158, Page 5128

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6205, Page 579

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5127, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1920