Skip to content

295 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block736
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
20%
Improvement Value:$313,500
80%
Total Assessment$391,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785-0.9%
2024$8,861-4.7%
2023$9,298+61.0%
2022$5,776+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 20240, Page 34815

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,100DeedBook 20210, Page 59679Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$128,711

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 20200, Page 64452Recorded7/14/2020

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6043, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1940