Skip to content

29 Edgar St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Date
Mar 5, 2062

Property Information

Block744
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,900
28%
Improvement Value:$198,600
72%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716-0.9%
2024$8,791+31.4%
2023$6,688+1.3%
2022$6,602+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$11,286

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20220, Page 37843

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5338, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1925