Skip to content

35 Edgar St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block744
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
28%
Improvement Value:$202,200
72%
Total Assessment$282,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,870-0.9%
2024$8,946+26.2%
2023$7,087+1.3%
2022$6,996+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 20211, Page 42688

Property Built

Built

Year Built: 1925