Skip to content

65 Edgar St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block744
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
18%
Improvement Value:$367,400
82%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,122-0.9%
2024$14,243+45.6%
2023$9,785+1.3%
2022$9,660+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 20170, Page 79952

Property Sale

Sale
$36,874

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 20160, Page 84886Recorded10/3/2016

Property Sale

Sale
$100,100

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 20150, Page 91607Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6379, Page 637

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6120, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1925