Skip to content

30 Park End Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2010

Property Information

Block750
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,700
28%
Improvement Value:$208,000
72%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068-0.9%
2024$9,146+5.1%
2023$8,705+4.3%
2022$8,343+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 12069, Page 1607

Property Built

Built

Year Built: 1930