Skip to content

42 Park End Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Nov 21, 2021

Property Information

Block750
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
26%
Improvement Value:$249,500
74%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569-0.9%
2024$10,660+16.5%
2023$9,154+1.3%
2022$9,036+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000

To:

Sq Ft1,585DeedBook 20211, Page 42129

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5265, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1930