Skip to content

60 Park End Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Mar 1, 2000

Property Information

Block750
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
29%
Improvement Value:$205,700
71%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099-0.9%
2024$9,178+2.7%
2023$8,932+1.3%
2022$8,818+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft1,792DeedBook 5678, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1930