Skip to content

90 Kenwood Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block751
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,063
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
24%
Improvement Value:$251,300
76%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,444-0.9%
2024$10,534+23.8%
2023$8,511+1.3%
2022$8,402+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6375, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1925