Skip to content

137 Lindsley Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 1991

Property Information

Block761
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,200
29%
Improvement Value:$191,100
71%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146-0.9%
2024$8,218+13.1%
2023$7,269+1.3%
2022$7,173+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930