Skip to content

59 Park End Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block762.01
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,500
26%
Improvement Value:$241,800
74%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218-0.8%
2024$10,306+6.6%
2023$9,669+1.3%
2022$9,545+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,802DeedBook 12432, Page 9107

Property Built

Built

Year Built: 1930