Skip to content

108 Bedford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2022

Property Information

Block773
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description2S-B-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,692
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
21%
Improvement Value:$292,500
79%
Total Assessment$369,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,606-0.9%
2024$11,706+32.4%
2023$8,843+1.3%
2022$8,730+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,838DeedBook 20190, Page 37662Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft2,838DeedBook 12498, Page 3917Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 12245, Page 4974

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6037, Page 164

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5885, Page 526

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5582, Page 709

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5257, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1930