Skip to content

309 Tremont Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1992

Property Information

Block781
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
21%
Improvement Value:$309,600
79%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350-0.9%
2024$12,457+8.4%
2023$11,486+1.3%
2022$11,339+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5071, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1930