Skip to content

250 Tremont Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$306,675
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block773
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class---
Description1S CLUB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,200
97%
Improvement Value:$6,400
3%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,620-0.9%
2024$7,686+34.9%
2023$5,696+1.3%
2022$5,623+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$306,675

To:

DeedBook 20250, Page 15223

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 20210, Page 76496Recorded6/22/2021

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

DeedBook 20181, Page 9163Recorded12/19/2018

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 50032Recorded6/11/2018

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 12489, Page 7694Recorded4/7/2014

Property Sale

Sale
$263,852

To:

DeedBook 5995, Page 498

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5937, Page 447

Property Sale

Sale
$16,900
DeedBook 4824, Page 848