Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
249 Sanford St.
East Orange, NJ 07018
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2009
Property Information
Block761
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1
Building Details
Building Class---
DescriptionDTGA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$78,700
38%
Improvement Value:$127,700
62%
Total Assessment$206,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,483 | -0.9% |
| 2024 | $6,539 | +35.0% |
| 2023 | $4,843 | +1.3% |
| 2022 | $4,781 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.