Skip to content

95 Washington St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 20, 1998

Property Information

Block802
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class10
Description5S ELEV-78-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,028,000
25%
Improvement Value:$6,074,300
75%
Total Assessment$8,102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$254,493-0.9%
2024$256,681+36.2%
2023$188,394+1.3%
2022$185,980+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

DeedBook 5612, Page 371

Property Sale

Sale
$2,330,000
DeedBook 5019, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1930