Skip to content

79 Washington St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1,180,978
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block804
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class10
Description5S ELEV-66-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,742,000
28%
Improvement Value:$4,480,200
72%
Total Assessment$6,222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$195,439-0.9%
2024$197,119+42.3%
2023$138,525+1.3%
2022$136,750+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,180,978

To:

DeedBook 20200, Page 4284

Property Sale

Sale
$1,290,000
DeedBook 5030, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1930