Skip to content

107 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block832
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-OT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
34%
Improvement Value:$178,900
66%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,578-0.9%
2024$8,652+14.2%
2023$7,575+1.3%
2022$7,477+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,502DeedBook 20160, Page 57195

Property Built

Built

Year Built: 1930