Skip to content

103 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block832
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,300
31%
Improvement Value:$212,100
69%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,655-0.9%
2024$9,738+13.1%
2023$8,611+1.3%
2022$8,500+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,339DeedBook 20250, Page 33655

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 20160, Page 54859Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 12354, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1930