Skip to content

317 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1945

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
May 17, 2002

Property Information

Block851
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,200
25%
Improvement Value:$281,100
75%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757-0.9%
2024$11,858+3.5%
2023$11,459+1.3%
2022$11,312+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 5886, Page 932

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5230, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1945