Skip to content

64 Fulton St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Date
Sep 14, 1979

Property Information

Block875
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
27%
Improvement Value:$251,900
73%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,874-0.9%
2024$10,968-0.5%
2023$11,021+1.3%
2022$10,880+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925