Skip to content

44 Kenmore Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 1989

Property Information

Block875
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,999
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
23%
Improvement Value:$320,300
77%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,013-0.9%
2024$13,125+0.2%
2023$13,093+1.3%
2022$12,926+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915