Skip to content

35 Netherwood Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block875
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,533
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
21%
Improvement Value:$349,600
79%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,899-0.9%
2024$14,018+14.2%
2023$12,279+1.3%
2022$12,122+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,608DeedBook 20210, Page 41561

Property Built

Built

Year Built: 1925