Skip to content

175 No. Park St.

East Orange, NJ 07017

Last Sale Date
Jul 30, 1990

Property Information

Block901
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class---
Description2S-S/A-1/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
17%
Improvement Value:$193,100
83%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309-0.9%
2024$7,372+23.9%
2023$5,951+1.3%
2022$5,875+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5141, Page 207

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4940, Page 297