Skip to content

185-87 No. Park St.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 10, 2004

Property Information

Block901
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class---
Description1S DELI/APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,200
34%
Improvement Value:$206,000
66%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,838-0.8%
2024$9,922-6.1%
2023$10,572+1.3%
2022$10,437+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 6068, Page 582

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5675, Page 166

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5065, Page 409

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4961, Page 303