Skip to content

57 Ellington St.

East Orange, NJ 07018

Built 1910

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block93
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,867
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,300
25%
Improvement Value:$280,800
75%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,750-0.9%
2024$11,851-9.0%
2023$13,021+1.3%
2022$12,855+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft2,867DeedBook 5852, Page 678

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5370, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1910