Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
7 Hoffman Blvd.
East Orange, NJ 07017
Last Sale Date
Apr 20, 1981
Property Information
Block96
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5
Building Details
Building Class---
Description1S MARKET
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$196,800
30%
Improvement Value:$469,800
70%
Total Assessment$666,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $20,938 | -0.9% |
| 2024 | $21,118 | -6.9% |
| 2023 | $22,674 | +1.3% |
| 2022 | $22,383 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.