Skip to content

21 Hoffman Blvd Lot

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Apr 28, 1987

Property Information

Block96
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
95%
Improvement Value:$1,800
5%
Total Assessment$37,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,187-0.9%
2024$1,198-2.2%
2023$1,225+1.3%
2022$1,209+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000

To:

DeedBook 4971, Page 872