Skip to content

17 Hoffman Blvd.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 20, 1987

Property Information

Block96
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class---
Description2S STORE & WH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$240,000
80%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423-0.9%
2024$9,504-17.5%
2023$11,520+1.3%
2022$11,372+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 4966, Page 606