Skip to content

44 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 15, 2003

Property Information

Block98
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,613
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,800
28%
Improvement Value:$223,000
72%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,731-0.9%
2024$9,814+20.5%
2023$8,145+1.3%
2022$8,041+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,613DeedBook 5980, Page 569

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5885, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1910