Skip to content

52 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 6, 2012

Property Information

Block98
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class---
Description2S-S/A-1/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
13%
Improvement Value:$265,500
87%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,596-0.8%
2024$9,678-32.0%
2023$14,229+1.3%
2022$14,047+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

DeedBook 12362, Page 557

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5281, Page 816