Skip to content

8 Audrey PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1968
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block1102
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SCB-20700SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage1.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,600
18%
Improvement Value:$1,650,000
82%
Total Assessment$2,020,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,160+4.0%
2024$41,483+1.3%
2023$40,958+4.9%
2022$39,058+14.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968