Skip to content

10 Audrey PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1970
Industrial

Last Sale Price
$5,973,333
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block1102
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description2SCB-31860SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,400
14%
Improvement Value:$1,798,200
86%
Total Assessment$2,090,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,655+4.0%
2024$42,920-38.2%
2023$69,437+4.9%
2022$66,217+33.9%
Property History

Property Sale

Sale
$5,973,333

To:

DeedBook 20230, Page 52357

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5547, Page 793

Property Sale

Sale
$970,000
DeedBook 5290, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1970