Skip to content

186 Fairfield RdFairfield, NJ 07004

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 5, 2007

Property Information

Block1107
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class00
Description2SF-2784SF
Dwellings2
ZoningL1
Sq Footage2,768
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
34%
Improvement Value:$240,600
66%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,362+4.0%
2024$8,038+1.3%
2023$7,936+4.9%
2022$7,568-25.9%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,768DeedBook 12070, Page 4256

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6014, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1950