Skip to content

285 Eldridge RoadFairfield, NJ 07004

Built 1989

Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block2702
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1SCB - 20000SF
Dwellings1
ZoningL-3
Sq Footage---
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$690,200
35%
Improvement Value:$1,261,700
65%
Total Assessment$1,951,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,693+4.0%
2024$40,073+1.3%
2023$39,565+4.9%
2022$37,730-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989